Zaścianek Taturowszczyzna

Ciekawostki #

Zaścianek Taturowszczyzna #

Zagadką jeżeli chodzi o początki rodu jest zaścianek Taturowszczyzna – w niektórych dokumentach nazywanego Tauturowszczyzna – który znajdował się bardzo blisko ziem które Taturowie zamieszkiwali w XVI i XVII wieku w trakcie starzyckim księstwa Kopylsko-Sluckiego.

Fragment mapy księstwa słuckiego z roku 1808. Taturowszczyzna nad rzeką Łosza leżą nieco na północny-zachod od miejscowości Tatury.

Zaznaczone na mapie Tatury razem z zaściankami Czerniczne, Charytonowce, Korzuny, Zablocie, Leniewicze, Lipniki, Ostreyki i innymi w XVII wieku tworzyły większą okolicę ziemiańską zwaną Hrywiec. Szyłowszczczyzna w której Taturowie także zamieszkiwali w XVII wieku jest widoczna koło miasta Slobodka na południowym obrzeżu mapy.

Według inwentarza Starzyckiego z roku 1696 dwa konie Hryhorowicz Taturowiczów – późniejszy zaścianek Tatury – były ograniczone z jednej strony “ścianą od rzeki Wyni, zostawiając grunta miasteczka Słobodki po lewej stronie do kopca z Swinka”, “sciana od kopca z Swinka do Rzeki Łoszy” i “ściana do rzeki Wyni prostym trybem”, “a czwarta siana rzeka Wynia Graniczy”. 18 Graniczący ze wsią Swinka zaścianek Taturowszczyzna był więc w bezpośrednim sąsiedztwie.

W przeciwieństwie jednak do Hrywca i Szylowszczyzny, Taturowszczyzna nie należała do traktu starzyckiego księstwa sluckiego. Inwentarz księstwa kopylskiego z roku 1734 w Swince wymienia zaścianek Tauturowszczyzna lecz w tym czasie żyli w Tauturowszczyznie nie Taturowie a Korzeniewscy. 19

Czy we wszczesniejszych czasach w Taturowszczyznie żyli Taturowie albo czy nasze nazwisko jest związane w jakiś inny sposób z nazwą zaścianku niestety nie wiemy. Jeżeli nasze nazwisko byłoby w jakiś sposób związane z Taturowszczyzną, fakt że Taturowszczyzna była także nazywana Tauturowszczyzna byłby oczywiście ciekawy. 20 W Rewizji Ziemian Konnej Służby z roku 1738, zaścianek jest nazwany Tauturowiczyzna. 21