Rodzina Tatura herbu Ostoja w województwie kijowskim

Ciekawostki #

Rodzina Tatura herbu Ostoja w województwie kijowskim #

Dnia 12 listopada 1802 roku potwierdzenie szlachectwa przez deputację szlachecką gubernii wołyńskiej otrzymał Łukasz Tatura i jego bracia stryjeczni. O ile rodzina ta używała nazwiska „Tatura”, a nie „Tatur”, i pieczętowała się herbem Ostoja, a nie Dąbrową, jej członkowie w liczbie mnogiej także byli określani jako Taturowie.

W gubernii wołyńskiej Łukasz Tatura oraz inni czlonkowie jego rodziny w roku 1802 zostali wpisani do księgi szlachty tej gubernii. Rodzina ta używała nazwiska Tatura, ale określała członków w liczbie mnogiej jako Taturów.

W wywodzie wymienione są różne dokumenty dowodzące, że przodkowie Łukasza Tatura przynajmniej od roku 1758 posiadali część wsi Zabrudzie położonej niedaleko Żytomierza, w powiecie żytomierskim. W roku 1798 rodzina kupiła część dóbr wsi Waskiewicze w powiecie owruckim, co prawdopodobnie też jest powodem, dla którego Łukasz Tatura w wywodzie jest określany jako „obywatel powiatu owruckiego”. Niestety, wywód nie zawiera żadnych informacji sprzed roku 1758, dlatego trudno jest na jego podstawie spekulować, od kiedy Taturowie noszący nazwisko Tatura żyli w województwie kijowskim i czy byli oni w jakikolwiek sposób związani z Taturami zamieszkującymi województwo nowogródzkie używającymi nazwiska Tatur.

Wywód wymienia ośmiu męskich członków rodziny Tatura.

Zacharyasz Tatura
Eufrozyna z Waśkowskich
Teodor Tatur
Ewa z Didkowskich
Bazyli Tatura
Teresa z Sikorskich
Krzysztof Tatura
Jan Tatura
Teodora Tatura
Karol Tatura
Łukasz Tatura

Ponieważ na początku XX wieku nazwisko „Tatura” nie figuruje wśród list nazwisk uznanej szlachty gubernii wołyńskiej, można przypuszczać, że rodzinie tej nie udało się uzyskać potwierdzenia szlachectwa przez Heroldię w Petersburgu i prawdopodobnie uległa deklasacji.