Osadnictwo w księstwie nieświeskim w XVIII wieku

Historia rodu #

Osadnictwo w księstwie nieświeskim w pierwszej połowie XVIII wieku #

Na początku XVIII wieku, szereg członków rodu osiedliło się w sąsiadującym z księstwem słuckim księstwie nieświeskim gdzie także trzymali ziemie na prawie ziemiańskim.

W roku 1709 [Gabryel Tatur][/docs/zascianki/xviii/strycharowszczyzna] razem z Janem Ćwirko otrzymał od Karola Stanisława Radziwiłła, kanclerza wielkiego litewskiego i ordynata Nieświeskiego przywilej na zaścianek Strycharowszczyzna. 27 Strycharowszczyzna jest położona około 7.5 km od zamku nieświeskiego. W niektórych poźniejszych dokumentach była traktowana jako cześć zaścianka Holowszczyzna.

Przywilej księcia Karola Stanisława Radziwiłła z roku 1709 na zaścianek Strycharowszczyzna dla “urodzonych Jana Ćwirki y Gabryela Tatury”.

Przed rokiem 1740 dalsi członkowie rodu osiedlili się w innych zaściankach księstwa Nieświeskiego gdzie także trzymali ziemię na prawie ziemiańskim: [Jan Tatur][/docs/zascianki/xviii/pleszewicze] i Jakub Tatur osiedli w Pleszewiczach, 28 Michal Tatur w Kaczanowiczach, Jerzy Tatur i Hryhory Tatur w Zaturji, a Stefan Tatur w zaścianku Pudsackim. 29.

W przypadku kilku Taturów którzy osiedli w księstwie nieświeskim na początku XVIII wieku “Indagacye i Werifikacye w Zasciankach Nieświeskich tak Gruntów jakoteż Szlachectwa” z roku 1736-1737 zawierają informacje, że Taturowie ci przenieśli się do księstwa nieswieskiego z księstwa słuckiego. Jeżeli chodzi o resztę, są wpisy, że są “starożytnymi ziemianami” którzy “produkowali dokumenta szlachectwa swego” ale nie ma informacji skąd przybyli. 30 Ponieważ w roku 1687 jeszcze żadnych Taturów wśród ziemian księstwa nieświeskiego nie było, fakt że ci Taturowie byli określeni jako “starożytni ziemianie” pozwala przypuszczać, ze także oni przybyli z księstwa słuckiego.

Rownolegle liczba Taturów w wielu zaściankach księstwa słuckiego zmalała. Tak np. w zaścianku Szyłowszczyzna w którym Taturowie w 1646 roku mieli jeszcze 5 włók ziemi w roku 1739 Taturów już nie było.

Powody osadnictwa w księstwie nieświeskim #

Dlaczego aż tyle członków naszego rodu osiadła w księstwie nieświeskim na początku XVIII wieku? W swoich pamiętnikach Edward Woyniłłowicz tak opisuje proces osiedlania szlachty w zaściankach księstwa nieświeskiego: 31

Gdy z wianem ostatniej księżniczki słuckiej księstwo słuckie i kopylskie przeszło w dom radziwiłłowski, życie prowincji zaczęło się skupiać koło zamku ordynackiego w Nieświeżu, wokół którego ordynaci w inny sposób, więcej odpowiedni ustrojowi Rzeczypospolitej, zaczęli gromadzić elementy, mogące w razie potrzeby i zamek bronić i wpływ możnowładczego rodu na sprawy publiczne zapewnić. Więc w obszernych włościach i na trzebieżach osadzano szlachtę herbową w tak nazwanych „zaściankach”. Niektóre zaścianki miały ściśle określoną powinność, np. konia z rzędem i jeźdźcem dawać na potrzebę wojenną, z zamku ogłoszoną, a wszystkie bez wyjątku stanowiły partię, czyli klientelę radziwiłłowską, posłuszną wojewodzie wileńskiemu nietylko na sejmikach, ale w razie potrzeby i na Woli pod Warszawą; albowiem nie każdy szlachcic umiał czytać, ale każdy z karabelą, chociażby na sznureczku zawieszoną, o prawa swoje się upominał. Tym więc trybem koło Nieświeża w szerokim promieniu powstały liczne osady szlacheckie, specjalną postać krajowi nadające i rozmaitemi przywilejami od ordynatów uposażone, jak np. prawem wrębu do lasów i t. p. — była to pewnego rodzaju kolonizacja.

Służba na dworach magnackich w owym czasie była jedną z głównych możliwości awansu społecznego dla członków drobnej szlachty. 32 Kiedy z śmiercią Bogusława Radziwiłła w roku 1669 i jego córki Ludwiki Karoliny Radziwiłł w roku 1695 wygasła linia Radziwiłłów, która rządziła księstwem Kopylsko-Słuckim od roku 1600, z punktu widzenia ziemian słuckich zapewne naturalnym miejscem do zrobienia kariery był dwór Radziwiłłów w pobliskim Nieświeżu.

Fragment listu z roku 1749 od Teodora Tatura, leśniczego księstwa nieswieskiego, do księcia Michała Kazimierza Radziwiłła, ordynata nieswieskiego.

W XVIII wieku wielu Taturów pełniło funkcje w administracji księstwa nieświeskiego jako leśnicy, ekonomowie, itp. 33

Kwit z roku 1775 od ekonoma księstwa nieświeskiego Antoniego Tatura – prawdopodobnie urodzonego w roku 1725 Antoniego Tatura – potwierdzajacy otrzymanie 160 złotych. 34 Także urodzony w roku 1747 Franciszek Tatur pracował w drugiej połowie XVIII wieku jako ekonom dla ordynatów nieświeskich.

Powody wymienione powyżej pozwalają przypuszczać, że Taturowie nie byli jedynym rodem ziemiańskim którego członkowie na początku XVIII wieku opuścili księstwo słuckie aby osiąść w księstwie nieświeskim. I rzeczywiście, przeglądając “Indagacye i Werifikacye w Zasciankach Nieświeskich tak Gruntów jakoteż Szlachectwa” z roku 1736 i 1737 znajdujemy różne wpisy o członkach innych rodów ziemiańskich którzy przybyli “ze Słuczyzny”. Ciekawe jest, że w wielu przypadkach są to rody których członkowie żyli w zaściankach leżących w majętności starzyckiej, w bezpośrednim sąsiedztwie zaścianków w których w XVII wieku żyli Taturowie. O Lieniewiczach (Leniewiczach) znajdujemy wpis, że ci przybyli do księstwa nieświeskiego z Hrywca. 35 O Korzunach czytamy że ci przyjechali z zaścianku Zabłocie. 36 O członkach rodu Ostreyko (Ostrejko) dowiadujemy się, że ci przyjechali z zaścianku Szydłowca. 37 Niestety Indagacjye i Werifikacjye z lat 1736 i 1737 w przypadku wielu ziemian nieświeskich nie zawierają żadnych informacji skąd ci ziemianie pochodzili. Jasne jest jednak z powyższych przykładów, że – jeżeli chodzi o osadnictwo w księstwie nieświeskim – także niektórzy członkowie innych ziemiańskich rodów zamieszkujących księstwo słuckie szukało szczęścia w pobliskim księstwie nieświeskim.

Osadnictwo w innych rejonach #

Nie wszyscy Taturowie przenieśli się do księstwa nieświeskiego w pierwszej połowie XVIII. wieku. Byli też tacy którzy zostali w Taturach i innych zaściankach należących do większej okolicy ziemiańskiej nazywanej Hrywiec. Inni osiedli w innych rejonach księstwa słuckiego. Tak np. w już w pierwszej połowie XVIII wieku Stefan i Kondrat Tatur osiedli w Rymie w trakcie kopylskim, chociaż nie pozostali tam długo. 38 Z roll chorągwi ziemiańskich z lat 1769 wiemy że w zaścianku Jazwiny we włości wyznienskiej księstwa słuckiego żyli Jakub Tatur i Paweł Tatur, w zaścianku Zabieły we włośći Hreskiej żył Samuel Tatur a w Hrywcu żyli Heronim Tatur, Symon Tatur i Stefan Tatur. 39 Wydaje się możliwe, ze w przypadku żyjącego w Hrywcu Heronima Tatura chodzi o Heronima Tatura, który był jednym z protoplastów wywodu z roku 1802. 40

Prawdopodobnie byli także Taturowie, którzy osiedli w znacznie bardziej odległych rejonach. Tak, na przykład, według herbarza Adama Bonieckiego, Roman Duński herbu Jastrzębiec z województwa kijowskiego, syn Eliasza Duńskiego i Reginy z Hryniewiczów, wziął za żonę Oksanę z Taturów z którą miał synów Grzegorza, Daniela i Heronima zanim zmarł w roku 1800. 41