Snuscik (przed 1740)

Indeks zaścianków i folwarków #

Okolica szlachecka Snuscik #

ros. Снустик

Snuscik, okolica szlachecka w powiecie ihumeńskim gubernii mińskiej, poźniej powiat czerwieński Białoruskiej SSR, ówcześnie rejon puchowicki obwodu mińskiego.

Opis parafii błońskiej diecezji wileńskiej z roku 1784" wymienia okolicę szlachecką Snuścik należącą do parafii Błońskiej i tak opisuje jej położenie:

Od kościoła parafialnego błonskiego, na wschód, przez miasteczko Puchowicze, a o mil 2 przez dwór Bołocze tegoż JW Tyzenhauza, do wsi Lady zwanej, WJM pana kapitana Zawiszy. Droga dla błot i puszcz nie bardzo wygodna. W ciągu tych 5 mil do wspomnianej wsi, błota i bagna duże, między lasami, po prawej ręce, po lewej zaś pola niewielkie i dwie wioski o milę od siebie stojąca JW Tyzenhauza. Z traktu tego w prawo idzie dróżka mała, do okolicy Dukowki i Snuscika. Stamtąd różne dróżki do dworków szlacheckich, nie są przeto wygodne, że błotami i lasami najwięcej jechać potrzeba. A tu koniec parafii błońskiej o mil 5 od kościoła.

Snuscik znajdował się nieco na wschód od okolicy szlacheckiej Podkosie.

Zaścianek Snuscik i pobliskie okolice szlacheckie Repiszcze i Podkosie.

Początki gałęzi Snuścickiej #

W przeciwieństwie do innych gałęzi rodu, gałąź ta otrzymało potwierdzenie szlachectwa od deputacji wywodowej gubernii mińskiej dopiero w roku 1808.

Według wywodu z roku 1808, protoplastą tej gałęzi był Leon Tatur, który wedle wywodu żył w drugiej połowie XVII wieku i pochodził z księstwa słuckiego. Wydaje się możliwe, że Leon był młodszym bratem Omeliana (Emiliana) Tatura, który występuje w dokumentach z drugiej połowy XVII wieku wśród ziemian traktu starzyckiego księstwa słuckiego. Po pierwsze, wywód wspomina świadectwo Emiliana Tatura złorzone w zamku słuckim w roku 1679 w którym tenże Emilian zaświadcza, że Leon jest jego rodzonym bratem. Po drugie, wywód jako “dziedziczne posesje” Leona wspomina Hrywiec i Szyłowszczyzne w ksiestwie słuckim – a ziemianin Omelian Tatur występujący w dokumentach księstwa słuckiego z druigiej połowy XVII wieku miał ziemie właśnie w Hrywcu i Szyłowszczyźnie.

Wedle wywodu – niestety wywód nie zawiera odpowiednich wypisów z ksiag koscielnych – Leon Tatur miał jednego syna o imieniu Jan.

Poza stwierdzeniem – nieudokumentowanym w wywodzie – że Leon miał “dziedziczne posesje” w Hrywcu i Szyłowszczyznie, wywód nie wymienia żadnych innych majątkow ani Leona ani jego syna Jana. Wymienione są jednak różne kontrakty arendowne: z roku 1740 trzyletni kontrakt arendowny pomiędzy Janem Leonowiczem Taturem a Bronislawem Przeradowskim na “pewna część ziemi Snuściki”, z roku 1783 kontrakt arendowny na włokę gruntu attynenocji folwarku Bołockiego od chorążego Tyzenhausa dla syna Jana o imieniu Antoni oraz kontrakt trzyletni arędowy “na gruntu włokę nazwiskiem Snuscik” attynenocji folwarku Bołockiego z roku 1786 dla tegoż Antoniego. Folwark Bołocki rodziny Tyzenhaus leżał w rejonie puchowickim powiatu ihumeńskiego i należał do parafii Błońskiej. "

Wywód także wymienia kwit podatkowy z roku 1798 z zaścianku Snuścika oraz zaświadczenie hrabiego Karola Zawiszy z tego samego roku, że różni Taturowie wspomniani w wywodzie są “szlachtą blisko sąsiadującą”. Nie jest jasne czy to Jan czy jego ojciec Leon jako pierwszy osiedlił się w rejonie puchowickim.

Leon Tatur
Jan Tatur
Antoni Tatur
ur. 1729
ż. Regina Sokolewska
Dominik Tatur
ur. 1742
ż. Petronella Osiejewska,
Anna Dikowiczówna
Teodor Tatur
ur. 1760
ż. Barbara z Koncujewskich
Alexander Tatur
Mikolaj Tatur
ur. 1758
ż. Katarzyna Sawicka
Michal Tatur
ur. 1760
ż. Marianna,
Anna Zdanowicz
Jan Tatur
ur. 1762
ż. Teresa,
Róża
Jozef Tatur
ur. 1770
Wincenty Tatur
ur. 1773
Katarzyna Tatur
ur. 1786
Walerian Jozef Tatur
ur. 1776
żona Fruzyna
Antoni Tatur
ur. 1781
żona Brygida
Franciszek Grzegorz Tatur
ur. 1782
Onufry Tatur
ur. 1783
Jan Tatur
ur. 1791
ż. Julia Szantyr
Bazyli Tatur
ur. 1796
ż. Franciszka Berykiewicz
Mateusz Tatur
ur. 1800
ż. Marianna Jeźwinska
Michal Tatur
ur. 1807
Mikolaj
ur. 1810
ż. Konstancja Nalibocka,
Aniela Szaniewska
Nieznana Tatur
ur. 1815

Jeżeli chodzi o dzieci Jana, to urodzony w roku 1729 Antoni wziął za żonę Reginę z Sokolewskich. Mial synów Mikołaja, Michała, Jana, Józefa, Wincentego i córkę Katarzynę. Jego najstarszy syn Mikołaj Tatur urodził się w roku 1758 w zaścianku Snuscik, wziął za żonę Katarzynę z Sawickich i w roku 1795 nadal żył w zaścianku Snuscik. Najstarszy syn Mikołaja o imieniu Adam w roku 1795 wraz z ojcem żył w Snusciku, potem przeniósł się do zaścianku Nietcza. Drugi syn Mikołaja o imieniu Tomasz wziął za żonę Katarzynę z Bernatowiczow i najpierw żył w zaścianku Repiszcze a potem w zaścianku Nietcza.

Urodzony w roku 1742 Dominik najpierw wziął za żonę Petronellę z Osiejewskich a później ożenił się z Anną Dikowiczówną. Dzieci Dominika także były chrzczone w parafii Błońskiej i w roku 1832 żyły w zaścianku Usochy, który tak jak i Snuscik leżał w rejonie puchowickim powiatu ichumenskiego.

Urodzony w roku 1760 Teodor wziął za żonę Barbarę z Koncujewskich. W przeciwieństwie do swoich dwóch znacznie starszych braci, Teodor był parafianinem kościoła Hrozowskiego w powiecie słuckim i dzieci Teodora żyly w zaścianku Winków należącym do tejże parafii.

Ponieważ wywód wymienia Aleksandra ale także stwierdza, że Jan “pozostawił po sobie trzech synów” wymieniając Antoniego, Dominika i Teodora, można przypuszczać, ze Aleksander umarł wcześnie. Żadni potomkowie Aleksandra nie są wymienieni w wywodzie.